שלמה קוגן סמנכ"ל משאבי אנוש דואר ישראל

שלמה קוגן פרש מחברת דואר ישראל בשנת 2017.

חברת דואר ישראל הוקמה בשנת 1948 כיחידה במשרד התקשורת , עם השנים הפכה לחברה ממשלתית. חברת דואר ישראל עוסקת  בארבע תחומי פעילות מרכזיים : דואר מסורתי, בנק הדואר, חבילות מחו"ל ודואר שליחים .

החברה, הנכללת בין החברות הגדולות בחברות הממשלתיות, מועסקים כ 6,000 עובדים בפריסה ארצית בכ – 750  סניפים , לחברה הכנסה של כ 1.8 מיליארד ש"ח  , והיא מחזיקה בחברת הבת "בנק הדואר" .

עם השנים חלו תמורות שהשפיעו ישירות על החברה ופעילותה . החל מקיטון מתמשך בדואר מסורתי ועליה בדואר חבילות, והמשך בשינויים רגולטורים שהגבירו תחרות  בתחום פעילותה של החברה. שינויים אלו חייבו את החברה להיערך ולהתאים את תשומות העבודה.

למרות היערכותה, נאלצה חברת הדואר לעבור הליך הבראה קשה שכלל צמצום של 1200 משרות ושיפור השרות לציבור.

שלמה קוגן החל תפקידו כסמנכ"ל משאבי אנוש ומינהל בדואר ישראל בספטמבר 2013 בעיצומו של המשבר ובאחת מהתקופות המורכבות של החברה. החברה נאלצה להכין תוכנית הבראה מקיפה תוך ניהול משא ומתן עם וועדי העובדים , הסתדרות העובדים , וגורמים באוצר . כל זאת על מנת להוציא את החברה ממשבר קשה ולעמוד בהתחייבותה הכספיים למחזיקי האג"ח.

שלמה היה שותף בכיר לצוות ניהול המשא ומתן אשר נמשך למעלה משנה.  בתום המשא ומתן התגבשה תוכנית הבראה שכללה הסכם מימון עם המדינה למימון עלות הפרישה  בסך של כ 470 מיליון ₪, והפחתת מספר המשרות בכ – 20%  עד לשנת  2018 .

עם הגעת החברה להסכמות עם הצדדים היה שלמה שותף לחתימה על הסכם קיבוצי בינואר 2015 .

קודם להגעתו לחברת הדואר הועסק שלמה בחברת סונול ישראל בע"מ.

שלמה קוגן ניהל את יישום ההסכם בהיבטי משאבי אנוש תוך כך שבתקופת כהונתו  בחברה צומצמה מצבת העובדים ב 66% מכלל תוכנית ההבראה שנפרשה על פני 4 שנים.

במסגרת תפקידו כסמנכ"ל למנהל ומשאבי אנוש בחברת הדואר נשא שלמה באחראיות ניהולית כוללת על תכנון, ניהול, ופיתוח המשאב האנושי בחברה.

כמו כן שלמה היה אחראי לגיבוש והוצאתה לפועל של אסטרטגיית ניהול משאבי האנוש בחברה, בהתאם להחלטות הדירקטוריון והמנכ"ל. לתכנון וביצוע מדיניות בטיפול בפרט, בתנאי שירות, בתנאי שכר, ברווחת עובדים, בגיוס עובדים ובפרישת עובדים. להכנת הסכמי עבודה ושכר בחברה. ולמערכת יחסי העבודה בחברה.

כמו כן ייצג שלמה את החברה בפני גורמים ממלכתיים וציבוריים בתחום משאבי אנוש. וכן ייצג את ההנהלה בפני נציגות העובדים.

שלמה ניהל מספר יחידות אשר שירתו את כלל החברה : משאבי אנוש, הדרכה ופיתוח משאבי אנוש, תכנון תקציב, תקינה ושיבוץ, רווחה וגמלאים, ענייני עובדים ומשמעת, נהלי חברה. כמו כן היה אחראי לניהול תקינת כוח האדם ולהקצאת תקציבי כוח אדם (משרות, שעות נוספות וכוח אדם קבלני) ולניהול תקציב היועצים בחברה.

שלמה שימש גם כיו"ר וועדת כח אדם, יועצים והדרכה בחברה.

שלמה קוגן דואר ישראל
שלמה קוגן , חזי צאיג יו"ר הדירקטוריון , דני גולדשטיין מנכ"ל , שמעון פרגון יו"ר ווועד העובדים , ועובדי אגף משאבי אנוש בטקס חניכת מכון האבחון של דואר ישראל 2016

על אף ההתנהלות בתקופת ייעול והבראה הוביל שלמה מספר תהליכים חוצי ארגון  תוך חסכון ניכר בהוצאות החברה.

שלמה קוגן הישגים בתפקיד

 • יישום תכנית ההבראה וההסכם הקיבוצי – צמצום של למעלה מ-800 משרות, תוך  עמידה במלוא תוכנית ההבראה.
 • טיוב מערך העובדים – צמצום מספר העובדים החולים הכרוניים והקטנת  שיעור ההיעדרות השנתי .
 • העשרת מקורות גיוס – יצירת קשרים ושותפויות עם לשכות התעסוקה ועמותות מגזריות; הובלת יוזמה לחקיקה המכירה בעבודת הדוורות כעבודה מועדפת.
 • מימוש הסכמים קיבוציים מעוכבים.
 • העברה כ- 500 עובדים לקביעות.
 • אפיון והטמעת כלים לבקרת התשומות – באמצעות הטמעת מערכת BI בכל היחידות (משרות, ש"נ, כ"א קבלני, היעדרויות) ובכך הביא  לשליטה בהוצאות השכר.
 • שיפור הליך הקליטה לחברה – ניסוח והפצה של  מדריך מעודכן לעובד החדש, וניסוח נוהל לקליטת עובדים.
 • הקמת מרכז אבחון מתקדם – המרכז הושתת על מערכת אבחון ממוחשבת פנימית, ובכך הביא לחסכון שנתי של מאות אלפי ₪ בשנה.
 • שיפור מערך הבדיקות הרפואיות – ייעול הליך הבדיקות הרפואיות בעת קבלה לעבודה ובכך לחסכון ניכר וקיצור משמעותי בהליך הבדיקות.
 • הכנת תכנית להטמעת נוהלי חברה – הוכנה תכנית מהיסוד תוך הכשרת נציגים בכל היחידות.
 • טיוב מערך ההדרכה בחברה – הכנת תכנית הדרכה הנותנת מענה על דרישות החוק  והרגולציה, תוך שימוש נרחב במערכת למידה מרחוק; וקיצור משך מערכי ההדרכות.
 • הקטנת חשיפה משפטית בתחום דיני עבודה – הוביל פעולות מתקנות להקטנת החשיפה.
 • הטמעת קוד אתי בקרב עובדי החברה – הביא להנגשת הקוד לכלל העובדים באמצעות לומדה והפורטל הארגוני.

 

תהליכים אלו ואחרים אפשרו לחברה  לעשות את הקפיצה לקראת השנים הבאות בדואר ישראל, ולעלות על פסי צמיחה ורווחיות. כל זאת בשיתוף פעולה הדוק עם הנהלת החברה , ארגון העובדים הארצי, ודירקטוריון החברה .

קראו עוד על שלמה קוגן